• ZAJĘCIA Z DZIEĆMI

Psycholog, pedagog specjalny i pedagog szkolny prowadzą z uczniami następujące zajęcia:

• spotkania indywidualne lub grupowe z uczniami, diagnozowanie trudnej sytuacji rodzinnej i szkolnej, udzielanie im wsparcia i pomocy w rozwiązywaniu bieżących trudności lub konfliktów rówieśniczych (mediacje rówieśnicze), wzmacniające motywację do nauki szkolnej
          • zajęcia o charakterze psychoedukacyjnym i profilaktycznym w klasach o różnej tematyce np. doskonalące kontakty interpersonalne w klasach, sztuka skutecznego uczenia się, wzmacniające poczucie własnej wartości u dzieci, koleżeństwo w klasie – zajęcia integrujące zespoły klasowe,
          • realizacja działań z zakresu doradztwa zawodowego według szkolnego harmonogramu doradztwa zawodowego
          • psycholog prowadzi zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno – społeczne polegające na doskonaleniu umiejętności interpersonalnych między innymi: komunikacji i współpracy w grupie, właściwego rozpoznawania i wyrażania uczuć, uczące radzenia sobie z sytuacjami konfliktowymi z rówieśnikami oraz napięciami emocjonalnymi i stresem. Udział w zajęciach daje uczniom okazję do doświadczenia pozytywnych wzmocnień w małej grupie osób, uzyskania realnego wsparcia oraz przećwiczenia umiejętności społecznych przydatnych w codziennym życiu. Efektem tego typu działań jest poprawa funkcjonowania ucznia w środowisku szkolnym i domowym, podniesienie jego samooceny oraz lepsze samopoczucie. Na zajęciach z psychologiem szkolnym poznajemy nasze emocje i sposoby radzenia sobie z sytuacjami trudnymi. Korzystamy przy tym z kolorowych i ciekawych pomocy - gier edukacyjnych, planszy i kart pracy.
          • pedagog szkolny i pedagog specjalny prowadzi zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, które rodzajem terapii pedagogicznej, ukierunkowanej na korygowanie i kompensowanie zaburzeń psychoruchowych dziecka jako jednej ze szczególnie ważnych przyczyn niepowodzeń w  szkole. Zajęcia mają za zadanie rozwijać oraz aktywizować funkcje osobowościowe i intelektualne uczniów, pomóc im w pełni uczestniczyć w procesie dydaktyczno-wychowawczym.  Praca z uczniami na tego typu zajęciach realizowana jest w oparciu o zalecenia Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Głównym celem zajęć korekcyjno-kompensacyjnych jest: pomoc uczniowi w pokonaniu trudności uniemożliwiających mu uzyskiwanie dobrych wyników szkole, budowanie u ucznia adekwatnej samooceny, stworzenie uczniowi możliwości wszechstronnego umysłowego, emocjonalnego i społecznego rozwoju.

UCZNIU, SKONTAKTUJ SIĘ Z PEDAGOGIEM LUB PSYCHOLOGIEM GDY:

- coś Cię niepokoi, czujesz się samotny,

- masz problemy w nauce,

- nie potrafisz porozumieć się z koleżanką/kolegą,

- masz problemy rodzinne, znajdujesz się w trudnej sytuacji,

- chciałbyś pomóc innym, ale nie wiesz w jaki sposób,

- masz ciekawe pomysły, którymi chcesz się podzielić,

- chcesz podzielić się swoją radością, sukcesem,

- przyjdź także z każdą sprawą, z którą sam nie potrafisz sobie poradzić.

Dominika Myślińska – psycholog

Jolanta Abramowicz – pedagog szkolny